Uluslararası İlişkiler
Uluslararası İlişkiler

Uluslararası İlişkiler

Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Merkezi Paris/Fransa’da bulunan, Dünya Gaziler Federasyonu (WVF) ve Merkezi Seul/Kore’de bulunan, Kore Gazi Dernekleri Uluslar arası Federasyonu (IFKWVA) ’nın üyesidir.  WVF 1950 yılında, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, 8 ülke tarafından kurulmuştur. IFKWVA’ya ise 1976 yılında üye olunmuştur.

Dünya Gaziler Federasyonu, 3 yılda bir ve ülkesinde toplantı yapılmasını isteyen derneğin daveti üzerine o ülkede, Genel Kurul Toplantısı yapar.  WVF, 1992 yılı Genel Kurul Toplantısını İstanbul’da yapmıştır.  Kore Gazi Dernekleri Uluslar arası Federasyonu Genel Kurul Toplantısını, 4 yılda bir ve Seul/Kore’de yapar.

Dünya Gaziler Federasyonu bünyesinde, 4 daimi Komite bulunmaktadır. Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Avrupa İşleri Daimi Komitesi (SCEA) ve Kadınlar Daimi Komitesi(SCOW)’nin bünyesindedir.  Bu komiteler, ilk toplantısını iki yıl sonra, ikinci toplantısını, WVF Genel Kurulu ile beraber yapar.

Daimi komiteler, bölgesel olarak gazilerin sorunlarını daha yakından inceler ve elde edilen bilgileri, Dünya Gaziler Federasyonu’nun Genel Kurulunda tüm üyelere sunar.

WVF (Dünya Gaziler Federasyonu)

www.wvf-fmac.org